Vinska radionica Zadar u čaši

„Zadar u čaši“ naziv je radionice koja se održava u zagrebačkom diWine Clubu tijekom veljače, uz podršku TZ Zadarske županije i sedam zadarskih vinarija. Cilj radionica je zagrebačkim ljubiteljima vina približiti zadarsku regiju kao sve značajniju enogastro destinaciju, po popularnoj cijeni od 19 Eura po polazniku.

Radionica „Zadar u čaši“ specijalno je izdanje Male škole vina – projekta edukacije vinskih početnika, kojeg je pokrenula vinska promotorica Irena Lučić sa ciljem širenja vinske kulture i bontona. Projekt MŠV započeo je u studenom prošle godine i trajat će sve do lipnja, a tijekom tog razdoblja vinoljupcima će nuditi vinske radionice po promotivnim cijenama. Vinsku edukaciju do sada je pohodilo više od 180 polaznika, a na radionicama se uvijek traži mjesto više.
Sudionici edukacije imaju priliku kušati vina sedam reprezentativnih zadarskih vinarija: Fiolić, Vinketa, Jokić, Velebna, Bora, Kotari i Kraljevski vinogradi, među čijim vinima će se naći i brojne hrvatske autohtone sorte. Osim vina, radionica je prilika i za kušanje premium maslinovih ulja Kotari, čije nove etikete potpisuje renominani dizajner Vanja Cuculić.
Zadarska vinska regija obuhvaća vinogorja Zadar-Biograd i Benkovac-Stankovci, s ukupno 1280 hektara vinograda. Ovo područje obilježava iznimna kombinacija mediteranske klime, utjecaja rijeka Zrmanje i Krke te planine Velebit, koja donosi noćno hlađenje i time pomaže u očuvanju svježine i aroma grožđa. Iako su povijesno bilježeni izazovi u kvaliteti vina, od 2000-ih regija doživljava renesansu zahvaljujući modernim tehnologijama i pomno vođenoj vinarskoj proizvodnji. Ovdje danas prevladavaju male boutique vinarije koje kombiniraju modernu tehnologiju s tradicijom. Važno obilježje zadarskoga kraja je i ekološka proizvodnja, koja je regiju Ravnih Kotara učinila jednom od vodećih poljoprivrednih područja s ekološkim nasadima po glavi stanovnika u svijetu.
Zadarska regija broji oko 20 autohtonih sorti, od kojih su posebno zanimljive Gavran (Vrana ili Galac), Dugovrst bijeli, Svrdlovina i Privlačka bilina, dok su na Pagu poznate sorte poput Gegića, Topola i Silbijanca. Uz njih, ovdje uspijevaju i vrhunske dalmatinske autohtone sorte poput Maraštine, Pošipa, Grka, Debita, Babića, Plavine, Plavca malog i Crljenka kaštelanskog. Osim autohtonih sorti, u regiji se uzgajaju i međunarodne sorte poput Cabernet Sauvignona, Merlota, Syraha i Gamaya, koje u lokalnim klimatskim uvjetima daju vina iznimne kvalitete.
Radionica „Zadar u čaši“ najava je i za Zadar Wine Festival koji će se održati 21. i 22. veljače. 2025. godine u velikoj dvorani na Višnjiku. Očekuje se sudjelovanje više od stotinu vinara iz cijele Hrvatske, a posebna novost bit će kutak za raritetna vina, osmišljen za sve ljubitelje rijetkih i specifičnih etiketa. Festival okuplja vrhunske vinare, sommeliere i vinske entuzijaste, nudeći degustacije iznimnih vina i priliku za istraživanje bogate vinske baštine zadarskog kraja, ali i čitave Hrvatske.


Uz festival, Zadarska županija intenzivno ulaže u brendiranje regije kao vrhunske eno-gastro destinacije, a dodatne manifestacije poput Zadar Street Food Festivala i Adriatic Gastro Showa dodatno obogaćuju doživljaj svakog posjetitelja.
Svi ste pozvani pridružiti se radionicama „Zadar u čaši“ u Zagrebu. Datume radionica i detalje za prijavu potražite na www.diwine.com.hr. Živjeli!
I.L., diWine
Foto: arhiva vinara

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*